Pralka Bosch E18 – skuteczna samodzielna naprawa

opis błędu E18 na podstawie pralki Bosch model WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect

Pralki Bosch są uznawane za jedne z najlepszych. Cechują je dobra jakość materiałów, nowoczesny design, cena adekwatna do jakości i niezawodność. Ta ostatnia właściwość nie zawsze się sprawdza. Nawet w nowych urządzeniach mogą pojawić się rozmaite problemy techniczne w tym błąd E18. Naprawa pralki często wiąże się z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i zapleczem technicznym, ale na szczęście nie w tym przypadku. Błąd E18 to jeden z najczęściej występujących błędów, z którym można sobie samemu poradzić.

Dokładny opis pralki znajdziemy na witrynie producenta:
Bosch WLT24460PL Serie 6 VarioPerfect

Skąd się wziął błąd E18 w pralce Bosch?

pralka bosch e18 naprawa pralek poznań

Problem ten pojawia się podczas pracy urządzenia, pralka nie może skończyć prania, wydaje odgłos przypominający piszczenie, nie może odwirować i wypompować wody. Trwające pranie jest wówczas przerywane, a na wyświetlaczu pralki pojawia się napis E18 – jest to kod błędu. Komunikat ten informuje nas, że albo zapchał się filtr, albo zapchał się odpływ przez co pralka nie może pozbyć się nadmiaru wody. Zazwyczaj powodem są włosy, chusteczki, papier, kłęby kurzu i wszelkie inne ustrojstwo.

Aby rozwiązać problem z nieprawidłowym działaniem pralki i dokończyć pranie należy wykonać kilka czynności. Dzięki temu naprawa urządzenia będzie sprawna i przede wszystkim skuteczna. Do dzieła!

Kod błędu E18 w pralce Bosch – sposób naprawy krok po kroku

Wykonując poniższe czynności likwidacja błędu E18 i ponowne uruchomienie pralki stanie się bardzo proste nawet dla największego laika. Aby sprostać zadaniu, należy:

  • zdjąć pokrywkę filtra – znajduje się ona z przodu pralki, w prawym dolnym rogu. Pod pokrywką jest schowany filtr i wężyk odpływowy przedni;
pralka bosch e18 naprawa pralek poznań
pralka bosch e18 naprawa pralek poznań
  • spuścić wodę z wężyka – wyjmij z wężyka biały plastikowy korek i spuść wodę do naczynia. Warto przygotować sobie jakąś płaską, niezbyt wysoką miskę na zebranie wody z pralki;
pralka bosch e18 naprawa pralek poznań
  • wyczyścić filtr – należy odkręcić i wyjąć filtr, następnie go wyczyścić z zabrudzeń makro (patyczki do uszu, wykałaczki, włosy itd), a resztę nieczystości trzeba zmyć pod bieżącą wodą. Po wyczyszczeniu zamontuj wszystko z powrotem na swoje miejsce;
pralka bosch e18 naprawa pralek poznań
  • wyczyścić tylni, główny odpływ – wąż odpływowy pralki znajduje się z tyłu urządzenia. Tamtędy razem z wodą uciekają wszystkie brudy po każdym praniu. Przed zdjęciem odpływu należy również przygotować sobie miskę na wodę z pralki. Jeśli spuszczaliśmy wodę przednim wężykiem, to w tylnim odpływie nie powinno jej być za dużo, ale warto mieć miskę pod ręką. Teraz można zabrać się za odkręcenie węża i spuszczenie wody do miski.
pralka bosch e18 naprawa pralek poznań
pralka bosch e18 naprawa pralek poznań
  • zdjąć plastikową końcówkę odpływu, rozkręcić i również ją dokładnie wyczyścić. Tutaj może zebrać się dużo zanieczyszczeń, warto więc zawsze sprawdzać wszystkie kieszenie przed włączeniem prania.
pralka bosch e18 naprawa pralek poznań
naprawa pralek poznan rusa
  • ułóż wszystko na swoje miejsce – po spuszczeniu wody o i wyczyszczeniu plastików należy wszystko trzeba z powrotem zamontować, do stanu pierwotnego;

Gotowe! Problem wynikający z błędu E18 powinien zostać usunięty.

Jeżeli tak nie jest, a Ty cierpisz na brak czasu lub zwyczajnie masz dwie lewe ręce to proponuję skorzystać z moich usług. Specjalizuję się w naprawach pralek w Poznaniu, a także lodówek i zmywarek. Inny sprzęt AGD również nie jest mi obcy, jednakże preferuję większe urządzenia.

Szanuję swój czas – nie udzielam darmowych porad telefonicznych 🙂

Jak trzeba coś naprawić to chętnie przyjmę zlecenie na terenie Poznania i okolic, tutaj są moje dane kontaktowe.

serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof Paszkiewicz